Iniciatíva GS1 Sunrise poháňa prechod na 2D kódy na spotrebných výrobkoch
S meniacimi sa globálnymi predpismi, štandardmi kódovania a preferenciami spotrebiteľov používanie 2D kódov na spotrebných výrobkoch neustále rastie. Ako globálna organizácia, ktorá stanovuje dátové štandardy pre výrobcov a maloobchodníkov po celom svete, je GS1 v popredí prechodu od lineárnych k 2D kódom.
Iniciatíva GS1 Sunrise 2027 má spôsobiť revolúciu v tom, ako spotrebitelia interagujú s výrobkami v mieste predaja a ako maloobchodníci, majitelia značiek a výrobcovia používajú údaje čiarových kódov. GS1 verí, že prechod od tradičných čiarových kódov EAN a UPC k 2D QR kódom so štandardmi GS1 alebo kódom GS1 DataMatrix zvýši dátovú kapacitu pre lepšie zapojenie spotrebiteľov a zároveň zlepší sledovateľnosť, ochranu značky a efektívnosť dodávateľského reťazca.
S iniciatívou Sunrise 2027 sa GS1 snaží zabezpečiť, aby do konca roka 2027 boli 2D kódy univerzálne skenovateľné na maloobchodných predajných miestach (POS) spolu s konvenčnými jednorozmernými čiarovými kódmi, ako sú EAN a UPC. Iniciatíva žiada maloobchodníkov, aby boli minimálne schopní skenovať a spracovávať globálne obchodné číslo® položky (GTIN)® obsiahnuté v 2D kódoch. Nakoniec by mali byť schopní spracovať aj údaje GTIN + GS1 AI (identifikátor aplikácie) v 2D kódoch.
Testovanie
V súlade s iniciatívou Sunrise teraz mnohí výrobcovia a baliari testujú 2D kódy vrátane QR kódov, ktoré obsahujú identifikátory GS1. Maloobchodníci tiež modernizujú alebo umožňujú svojim skenerom čítať kódy, čo si často vyžaduje koordináciu s poskytovateľmi hardvéru a softvéru. Podľa GS1 “Tento veľký priemyselný posun sa už začal, s pilotnými projektmi v 48 krajinách vo všetkých regiónoch a predstavujúcimi 88 % svetového HDP.”1 GS1 tiež sprístupňuje testovacie súpravy, ktoré maloobchodníkom pomôžu vyhodnotiť ich schopnosti 2D skenovania a spracovania.
Zvýhodnené kódy
2D kódy poskytujú jednotné, štandardizované riešenie, ktoré uspokojuje požiadavky dodávateľského reťazca, ako aj meniace sa potreby spotrebiteľov. Pre maloobchodníkov výhody 2D kódov ďaleko presahujú funkciu vyhľadávania cien. Zahrnutím serializovaných údajov do kódu môžu výrobcovia a vlastníci značiek zlepšiť sledovateľnosť svojich výrobkov v celom dodávateľskom reťazci, znížiť riziká a zjednodušiť správu zásob a stiahnutia z trhu. Okrem toho je možné informácie sprístupnené spotrebiteľom prostredníctvom skenovania pravidelne aktualizovať, aby sa zobrazili najnovšie podrobnosti o produktoch, propagačné akcie, recepty a časovo citlivé údaje.
Bohatšie údaje pre spotrebiteľov
Tým, že 2D kódy ponúkajú viac informácií a príležitostí na zapojenie, môžu pomôcť vzbudiť lojalitu k značke medzi spotrebiteľmi a zlepšiť ich zážitok z nakupovania. Sú vybavené smartfónmi a môžu skenovať kódy, aby sa dostali k informáciám o produkte, ako sú pokyny, varovania, podrobnejšie informácie o zložkách a výživových hodnotách, certifikácie, pokyny na recykláciu a rozprávanie príbehov.
Udržte si krok vpred vďaka aktuálnym aktualizáciám najnovších správ v reálnom čase:
Tlač 2D kódov v reálnom čase
Dosiahnutie vysokej kvality tlače (PQ) s vynikajúcou rýchlosťou čítania v mieste predaja (POS) je kľúčové. Online tlačiarne a lasery s variabilným kódovaním údajov, navrhnuté na aplikáciu kódov v reálnom čase na produkty pri rýchlosti baliacej linky, sú kľúčom k úspechu v iniciatíve GS1 Sunrise.
Výrobcovia, ktorí využívajú túto technológiu pred predtlačenými obalmi, môžu ťažiť z dynamických aspektov kódov vytlačených na požiadanie. Tlač v reálnom čase priamo na baliacej linke umožňuje zahrnúť do kódu čísla šarží a šarží, dátumy exspirácie a sériové čísla. Či už sú výrobcovia v režime vyčkávania alebo sú v procese prechodu na svoje kódy a procesy, odvetvie kódovania a označovania je už vybavené na to, aby ich podporilo tlačovými technológiami a softvérom na konfiguráciu a tlač 2D kódov GS1 na ich produktoch.
Prvý krok v prechode
Minimálne do roku 2027 GS1 žiada výrobcov, aby pridali 2D kódy do obalov spolu s tradičnými 1D kódmi. Zatiaľ čo obmedzenia dizajnu obalov a zmeny procesov môžu predstavovať výzvu pre výrobcov a majiteľov značiek, keď sa prispôsobia iniciatíve, GS1 hovorí, že podpora priemyslu je silná a “očakávame, že tento prechod sa uskutoční postupne a veríme, že tí, ktorí vedú túto transformáciu, budú mať najlepšiu pozíciu na odomknutie cenných nových schopností.” 2
Aj napriek svojim usmerneniam a podpore odvetvia spoločnosť GS1 uznáva prekážky univerzálnej akceptácie 2D kódov a nakoniec odstránenia lineárnych čiarových kódov: “Kým 90 % riešení skenovania POS nebude schopných používať POS 2D kódy kompatibilné s GS1 a minimálne zachytiť GTIN, všetky produkty používajúce maloobchodné 2D kódy na obale budú musieť byť sprevádzané lineárnym čiarovým kódom POS.”3